استفاده از سفیدکننده‌های دندان در خانه | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

داروخونها این روزا شکلای جور واجور اجناس خونگی سفیدکننده دندون، از چسبا یا ژلای سفیدکننده رو به شما ارائه می کنن، ولی شما با خرید این اجناس می تونین دندون هاتون رو سفید کنین و لبخندی قشنگ تر داشته باشین؟ جواب مثبته، ولی این اجناس محدودیتایی هم دارن.

اگه شما از داروخونه یه چسب یا نوار یا ژلای سفیدکننده رو خریدین و اونو در منزل واسه سفید کردن دندون هاتون استفاده کردین، ولی در آخر دندون هاتون سفید نشدن، باید با دندانپزشک تون مشورت کنین. بهتره قبل از خرید اجناس خونگی سفید کننده دندون این کار رو انجام بدین، چون دندانپزشک پس از معاینه ای کوتاه به شما میگه که تغییر رنگ دندا ن هاتون چه علتی داره و شما بهتره از چه روش و چه کالاهایی واسه سفید کردن دندون هاتون استفاده کنین. شاید این اجناس خونگی سفیدکننده که غلظت و قدرت سفیدکنندگی کمتری دارن، واسه شما موثر نباشن، در این صورت فقط وقت و هزینه تون رو هدر دادین.

۱- درد و حساسیت:

تقریبا نصف آدمایی که از اجناس سفید کننده دندون استفاده می کنن، درجاتی از حساسیت دندانی و التهاب لثه رو پس از اون تجربه می کنن. اگه شما دچار حساسیت دندانی شدید و در اثر نوشیدن مایعات گرم و سرد دندون هاتون دچار دردهای گذرایی شد و یا لثه هاتون قرمز شد، باید غلظت این اجناس سفید کننده خونگی رو کمتر انتخاب کنین. معمولا، این مشکلات در عرض چند روز از بین می رن، اما اگه این درد و التهاب ادامه پیدا کرد حتما با دندانپزشک تون تماس بگیرین.

۲- سرطان:

بعضیا تصور می کنن ماده "پراکسید" که در سفید کننده های خونگی هست موجب سرطان مخاط دهن می شه، ولی این نگرانی بی دلیله. مقدار پراکسیدی که هر فرد در روز هنگام به کار گیری سفیدکنندهای خونگی دریافت می کنه، ۱۰ درصد مقداری از این ماده س که هر روز در بدن تولید می شه. در عین حال، بزاق دهن این ماده رو خنثی و خنثی می کنه. پس خیالتون راحت باشه که سفید کننده ها موجب سرطان نمی شن.

۳- در بارداری ممنوع:

۴- بازسازیا رو سفید نمی کنه:

بعضیا دندون هاشون رو از پیش با مواد ترمیمی هم رنگ دندون بازسازی کردن، ولی کم کم این بازسازیا بد رنگ شدن و یا حاشیه های اون رنگ گرفتن. اگه شمام اینجور مشکلی دارین، باید به شما پیشنهاد کنیم که خیال سفید کردن دندون هاتون رو از سر بیرون کنین. مواد سفیدکننده دندون روی این بازسازیا اثر چندانی ندارن و بد رنگی اونا رو برطرف نمی کنن. بهتره این بازسازیا رو تعویض کنین.

۵- اگه پوسیدگی و یا لکه های سفید روی دندون هاتون دارین:

بعضیا وقتی مقابل آیینه می خندن، لکه های سفیدی روی دندون هاشون به چشم میاد. یادتون نره این لکه ها با سفید کردن دندونا محو نمی شن. از طرف دیگه، پوسیدگی و عفونتای لثه هم از مواردی هستن که شما رو از سفید کردن دندون هاتون باز می دارن. اول باید پوسیدگیای دندون هاتون بازسازی شه، مریضیای لثه ای بهبود پیدا کنن و پس از اون به سراغ سفید کردن دندا ن هاتون برید.

۶- خنثی روی روکشا:

ممکنه دندانتان رو روکش کرده باشین، ولی این روکش رنگش زردتر از دندونای طبیعی شما باشه. در این صورت نباید توقع داشته باشی، به کار گیری اجناس سفید کننده خونگی دندون، دندانتان رو سفیدتر کنه. اگه دوست دارین رنگ روکش شما سفید شه و با رنگ بقیه دندون هاتون هماهنگ باشه، باید روکش دندانتان رو عوض کنین و از دندانپزشک بخواین روکشی با رنگ روشن تر واسه دندون شما به کار ببره.

۷- دندونای زرد بهتر از خاکستری:

یادتون نره که دندونای با ته رنگ خاکستری سخت تر از دندونای با ته رنگ زرد با سفیدکنندهای خونگی سفید می شن.

دکتر شکیلا نیکنام

منبع : tebyan.net